Skip to main content
DistrictCampus
CAMPUS

Theatre

Full Width School related picture

 

Book of Dog - November 5th - 7th 

Dog

 

Beauty and the Beast - December 9th Through The 12th

Beauty and the Beast

  • Beginner Theatre - Gain a basic knowledge and understanding of many aspects in theatre.


    Intermediate Theatre - Focuses primarily on basic acting skills to prepare students for high level theatre classes.


    Advanced Theatre - Focuses on implementing basic acting skills and growing those skills. This class performs two shows a year and competes in the JV One Act Play competition. Students must audition to be able to take this class. 


    Productions - This is the Varsity level class.  These students design, perform, and work the technical elements for the Fall Mainstage Show and/or Musical.  During the spring semester, they compete with One Act Play all over the state. This class is by audition only. 


    Technical Theatre - Focuses on constructing, painting, and finishing sets and props for the mainstage performances during the year.  They also learn to focus lights and run the lighting system.


    Technical Design Theatre -  This class is designed for students who want to learn how to design sets, hair and makeup, costumes, and marketing.  The work these students do is entered in the UIL Theatrical Design competition where they can compete for Gold at the State Level.

     

  • 2021 Lost Girl – District Champion

    2020 Sins of Sor Juana – District Champion (Covid ended Season)

    2019 Never the Sinner – State Champion

    2018 After Juliet – State Qualifier

    2017 A Midsummer Night’s Dream – Alternate to State

    2016 Eurydice – State Qualifier

    2015 By the Bog of Cats – Alternate to State

    2014 The Homage that Follows – District Champions

    2013 Darkside – State Champion

    2012 Old Boy – Alternate to State

    2011 Unexpected Tenderness – 2nd Runner up at State

    2010 One Flew over the Cuckoo’s Nest – District Champion

    2009 Mariner – District Champions

    2008 The Madwoman of Chaillot – Region Qualifier

    2007 The Voice of the Prairie – Alternate to State

    2006 I Remember Mama – District Champion

    2005 Tartuffe – District Champion

    2004 Our Country’s Good – District Champion

    2003 One Flew over the Cuckoo’s Nest – District Champion

    2002 Much Ado About Nothing 

    2001 Pygmalion

    2000 Cinderella Waltz

  •  

    Randall State Qualifiers

    Seth Lucero 2021 – 2nd Place in Hair and Makeup Design

    Katie Sullins 2017 – 3rd Place in Hair and Makeup Design

     

    Qualifiers 

    2021 Seth Lucero and Emery Young – Hair and Makeup Design

    2020 Kempson White and Emery Young – Hair and Makeup Design

    2019 Brianna Hall - Set Design, Christopher Mahoney – Marketing Design, Kempson White and Sara Mae – Hair and Makeup Design

    2018 Shawn Lakey – Marketing Design

    2017 Katie Sullins – Hair and Makeup Design

    2016 Meagan Rutledge – Hair and Makeup Design

  • Gallery